
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11 mm |
| Width | 11.6078 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 24.9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 24.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 2 mm |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Green |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 7 |
| Body Material | PBT |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | PBT |
| Circuit Application | Signal |
| Mating Tab Width | 787.4 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | No |
| Accessory Type | Plug Housings |
Stock: 403
Distributors
pcbx
Unit Price$1.21363
Ext.Price$1.21363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.21363 | $1.21363 |
| 10 | $1.09411 | $10.94110 |
| 25 | $1.04920 | $26.23000 |
| 50 | $1.00614 | $50.30700 |
| 100 | $0.96486 | $96.48600 |
| 300 | $0.94867 | $284.60100 |
| 500 | $0.93275 | $466.37500 |
| 1000 | $0.91743 | $917.43000 |
